Jak wiadomo, w prawie każdym Polskim mieście, znaleźć możemy taki obiekt jak – Ratusz. W Żorach też znajduje się Ratusz, aczkolwiek jego historia nie była taka prosta. Jeśli macie chwilę, na zapoznanie się z dziejami Żorskiego Ratusza, zachęcamy do zaznajomienia się z poniższymi informacjami w artykule.

Powstanie oraz dalsze dzieje Ratusza w Żorach

Pierwsze pogłoski o Ratuszu w Żorach, miały miejsce już w II połowie XIV wieku. Jednak pierwszy Ratusz o którym wiemy coś więcej był usytuowany na Rynku, tak przynajmniej przedstawia się w planie miasta, który w 1766 roku wykonał pewien kronikarz.  Ratusz ten był wzniesiony w stylu gotyckim. Jego kształt to prostokąt z przylegającą czerwoną wieżą na niemal 35 metrów, która posiadała dwa dzwonne talerze. Wieża ta, nie była przedłużeniem fasady. Prawdopodobnie pod sklepieniem wierzy, było usytuowane miejskie archiwum. Niestety Ratusz ten spłonął w 1807 roku.

Następny Ratusz zaczęto budować 1811 roku, na południowej stronie rynku. Niespełna osiemdziesiąt lat później, dobudowano do Ratusza półtora kondygnacji. Kolejne dobudowanie skrzydła Ratuszowego, miało miejsce w 1927 roku. Mogło ono powstać dzięki rozbiórce budynku, ówcześnie przylegającego do Ratusza.

Do tej pory, w Ratuszu urzędowała między innymi Komunalna Kasa Oszczędności. Później jednak, podczas okupacji, Ratusz przejęli władze niemieckie. Niestety potem, w związku z działaniami wojennymi – uległ zburzeniu. Jedynie uchowało się prawe skrzydło. Dopiero w 1970 roku, mieszkańcy mgli się cieszyć funkcjonalnością Ratusza, bowiem oddano do użytku odbudowaną część. Wówczas w budynku mieściła się między innymi sala obrad Miejskiej Rady Narodowej.