Pojawiła się szansa, że w niedalekiej przyszłości mieszkańcy Rybnika, Wodzisławia Śląskiego oraz Żor będą mogli podróżować bez przesiadek do ukraińskich miast Kijowa i Charkowa, jak również do stolicy Czech, Pragi. Firma Gepard Express, pochodząca z Czech, planuje bowiem uruchomienie takich połączeń kolejowych. Projekt ten jest jeszcze na etapie planów i nie jest pewne, czy uda się go zrealizować. Rozpoczęcie kursowania pociągów przewidywane jest na grudzień 2025 roku.

Gepard Express chciałby od grudnia 2025 roku uruchomić pięć nowych dalekobieżnych linii kolejowych na terenie całej Europy. Część z nich miałaby przebiegać przez Polskę.

Jednym z planowanych połączeń byłoby trasę z Pragi do Charkowa. Na tej linii czeski przewoźnik chciałby uruchomić codzienne połączenia, które miałyby prowadzić przez czeską Ostrawę i polskie miejscowości takie jak Chałupki, Wodzisław Śląski, Rybnik, Żory, Kraków czy Rzeszów. Podróż pociągiem z Rybnika do Charkowa miałaby trwać całą dobę.

Gepard Express planuje również uruchomienie połączeń z Pragi do Terespola, które miałyby kursować dwa razy dziennie. Inne ciekawe połączenie to trasa z chorwackiego Splitu, przez Węgry, Słowację i Czechy, a następnie przez polskie Chałupki, Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice i Warszawę, aż do Wilna na Litwie. Czas podróży między Splitem a Rybnikiem wynosiłby ponad 23 godziny. Natomiast z Rybnika do Wilna bezpośrednim pociągiem można byłoby dotrzeć w niecałe 14 godzin.

Każda z tych tras miałaby być obsługiwana codziennie przez pociąg o pojemności 600 miejsc dla pasażerów.