Do 22 czerwca trwają zapisy do Wyścigów Smoczych Łodzi o Puchar Prezydenta Miasta Żory. Wyścig ten zakończy drugą edycję Festiwalu Górnej Odry. Ten event oznacza, że od piątku do niedzieli na mieszkańców Żor oraz kilku innych miast czeka ogrom atrakcji takich jak koncerty, spektakle czy różnego rodzaju warsztaty.

O co chodzi w Wyścigach Smoczych Łodzi?

Wyścigi Smoczych Łodzi to rywalizacja drużynowa. Każda drużyna musi składać się z jedenastu członków- 10 wioślarzy, wśród których muszą znajdować się co najmniej dwie kobiety oraz bębniarza, którego jedynym zadaniem jest wystukiwanie rytmu. W załogach będzie również sternik, którym będzie zawodowy wioślarz wyznaczony przez organizatorów, a jego zadaniem będzie zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich biorących udział w zabawie.

Szczegółowych informacji o zapisach udziela Urząd Miasta Żory.

Sport wywodzący się z Azji

Smocze Łodzie to sport wodny wywodzący się z Chin, a legendy o nich sięgają kilku tysięcy lat. Geneza tego sportu jest kilka. Jedna z teorii sprowadza go do obrzędu przebudzenia boga Smoka, który miał sprowadzić deszcz w czasie pory gorącej. W poprzednim wieku Smocze Łodzie zyskiwały popularność na całym globie, dziś ten sport uprawiają miliony ludzi, a Federacja Smoczych Łodzi liczy ponad 50 federacji narodowych. Od 1995 roku w tej dyscyplinie sportu odbywają się Mistrzostwa Świata, które już dwukrotnie były organizowane w Polsce.
Nazwa Smoczych Łodzi nie jest trudna do rozszyfrowania. Nazywa się je tak, ponieważ do łodzi przymocowane są głowa i ogon smoka.

Inne atrakcje Festiwalu Górnej Odry

W piątek tuż po rozpoczęciu festiwalu można będzie zobaczyć spektakl na wodzie Piraci z Karaibów: Klątwa Żorskiej Perły, później odbędzie seria koncertów, a na zakończenie dnia mieszkańcy Żor będą mogli udać się na Beach Party.
Sobota to jednak ostatni dzień zabawy w Żorach. W tym dniu możemy nauczyć się technik ratowniczych na wodzie, zobaczyć pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu WOPR-u, a dzieci będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach.