Podczas weekendowej inauguracji Pałacu w Baranowicach miało miejsce wydarzenie o znaczeniu kulturalnym. Było to miejsce tegorocznego wręczenia Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory, która jest honorowym uznaniem dla tych, którzy swoimi osiągnięciami w dziedzinie kultury promują miasto Żory i służą jego mieszkańcom. Wyróżnienie to jest przyznawane indywidualnym twórcom, instytucjom oraz organizacjom, które aktywnie angażują się w lokalne działania kulturalne.

Po raz dziewiąty w historii miasta Żory, wręczono Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta. Statuetki, wykonane ręcznie z motywem liry, są przyznawane w czterech kategoriach: Twórczość artystyczna, Upowszechnianie kultury, Ochrona kultury oraz Młodzi twórcy.

Pierwsza nagroda została przyznana w kategorii 'Twórczość Artystyczna’. Jej laureatem został znakomity kontrabasista i basista Michał Barański. Statuetkę wręczył mu osobiście Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory. Barański, już w wieku nastoletnim, został dostrzeżony przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego podczas warsztatów muzycznych i stał się członkiem jego kwartetu. Wielokrotnie występował na koncertach w Stanach Zjednoczonych, doskonaląc swoje umiejętności u źródeł jazzu. Barański współpracuje z wieloma renomowanymi muzykami jazzowymi, zarówno z Polski jak i z USA, w tym z Bennie Maupinem, Nigelem Kennedy’m, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Kubą Badachem. Jego dorobek artystyczny obejmuje wiele prestiżowych nagród, a czytelnicy „Jazz Forum” trzykrotnie wybrali go na Najlepszego Kontrabasistę Jazzowego. W tym roku osiągnął spektakularny sukces zdobywając dwie statuetki Fryderyka – za Jazzowy Album Roku („Masovian Mantra”) oraz jako Jazzowy Artysta Roku.