Za pośrednictwem projektu „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK)”, Żory doświadczy znaczącej transformacji. Lokalni mieszkańcy wyrażają pozytywne nastawienie do tej inicjatywy, z niecierpliwością oczekując na jej szybki start.

Przez wiele lat, od lat 70-tych XX wieku, w dzielnicy Rój działała Kopalnia Żory, znana pierwotnie jako „ZMP” lub „Świerklany w budowie”. Zakład był częścią Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Kopalnia została zamknięta w 1997 roku, pozostawiając po sobie obszerny teren do zagospodarowania.

Planowany projekt ma za zadanie przekształcić nie tylko Żory, ale szczególnie osiedle Gwarków i dzielnicę Rój. Jest to inicjatywa o nazwie „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory”. Lokalni samorządowcy są przekonani, że ten projekt stanie się siłą napędową dla dalszego rozwoju miasta.

Na obszarze, na którym kiedyś działała Kopalnia Żory, planowane jest utworzenie centrum badawczo-rozwojowego. Będzie ono skupiać się na uprawie roślin oraz hodowli wodnych gatunków zwierząt, takich jak ryby i krewetki. „Chcemy zademonstrować, że taki model produkcji żywności ma przyszłość, ze względu na swoją efektywność i ekologiczność. Obecnie kończymy etap koncepcyjny, następnie zajmiemy się przygotowaniem projektu budowlanego i przejdziemy do jego realizacji,” wyjaśnia Waldemar Socha, prezydent Żor.