13 maja to data, która zapisała się w historii miasta Żory. Na Rynku odbył się niecodzienny rytuał – uroczyste ślubowanie uczniów klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego imienia Zbigniewa Herberta oraz klasy OPW z Zespołu Szkół Społecznych. Wydarzenie to miało miejsce pierwszy raz w annałach miasta, co wprowadza nową jakość do jego edukacyjnej oferty.

Począwszy od bieżącego roku szkolnego, klasy wojskowe działają pod protektoratem Ministerstwa Obrony Narodowej jako oddziały przygotowania wojskowego. W ramach tych oddziałów, ceremoniał wojskowy obliguje do złożenia ślubowania na sztandar, co stanowi integralną część procesu edukacyjnego.

Za sprawą patronatu Prezydenta Miasta Żory – Waldemara Socha, wydarzenie nabrało odpowiedniej rangi. W ceremonii uczestniczyły również jednostki Policji, Wojska Polskiego, które reprezentowane były przez Wojska Obrony Terytorialnej i WCR, a także jednostkę patronacką III LO – 18 bielski batalion powietrznodesantowy. Nie zabrakło również przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Całość wydarzenia dopełniły liczne atrakcje, które w pełni odzwierciedlały charakter mundurowy. Oprócz tradycyjnej grochówki serwowanej przez wojsko, goście mogli podziwiać pokazy służb mundurowych. Na scenie zaprezentowała się także Orkiestra Wojskowa z Bytomia, a żorskie mażoretki, które współpracują ze szkołą, zapewniły niezapomniane wrażenia estetyczne.