Żory będą gospodarzem mammobusa 19 czerwca. Jest to świetna okazja dla wszystkich kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania piersi. Wydarzenie odbędzie się przy Kauflandzie na ulicy Okrężnej 2.

Mammografia jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych i nieinwazyjnych metod diagnostycznych wykorzystywanych do wykrywania raka piersi. Badanie to polega na użyciu promieni rentgenowskich i jest często stosowane jako element profilaktyki przeciwrakowej u kobiet w wieku między 45 a 74 rokiem życia. Głównym celem organizacji takich akcji jest promocja profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza w kontekście chorób piersi, a także podniesienie poziomu świadomości na ten temat wśród kobiet. Co warto podkreślić, każdej kobiecie przysługuje możliwość wykonania takiego badania bezpłatnie co dwa lata.

Warto dodać, że od 1 listopada 2023 roku zasady Programu uległy zmianie. Obecnie kobiety ubezpieczone, które urodziły się w latach 1950-1979 (tj. mają między 45 a 74 lat), mogą korzystać z bezpłatnej mammografii co dwa lata. Poprzednio takie badanie oferowane było kobietom w wieku od 50 do 69 lat.