Nasze miasto jest na skraju wielkiego postępu w dziedzinie opieki zdrowotnej, ponieważ już za 18 miesięcy będzie mogło poszczycić się nową stacją Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Budynek stacji powstanie na styku Alei Jana Pawła II i Alei Zjednoczonej Europy, co jest niewątpliwie ważnym krokiem ku poprawie jakości życia mieszkańców naszego miasta.

Ceremonia przekazania placu budowy

W dniu 19 marca odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania terenu pod budowę nowej siedziby pogotowia. Wśród obecnych byli czołowi przedstawiciele lokalnej społeczności i władz miejskich, w tym Prezydent Miasta Żory – Waldemar Socha, Posłanka do Parlamentu Europejskiego – Izabela Kloc, Zastępca Prezydenta Miasta Żory – Daniel Wawrzyczek czy Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Kazimierz Dajka i Piotr Huzarewicz. Spotkanie zgromadziło także radnych Rady Miasta – Jolantę Hrycak i Grzegorza Książka, Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach – Łukasza Pacha, Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomiczno-Technicznych – dr Dariusza Krawczyka, Prezesa Zarządu Firmy Budowlanej Mazur – Roberta Adamczyka, dyrektor biura senatorskiego senatora Henryka Siedlaczka – Katarzynę Gołębiewską oraz mł. bryg. Kazimierza Szendera – p.o. Komendanta Miejskiego PSP w Żorach.

Na spotkaniu zaprezentowano plany na nową stację Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Żorach. Przewiduje się, że budynek o powierzchni nieco ponad 300 metrów kwadratowych będzie domem dla dwóch zespołów ratowników medycznych. Struktura obiektu obejmować będzie między innymi dwa garaże do przechowywania karetek, specjalistyczny magazyn na odpady medyczne, pomieszczenie do czyszczenia sprzętu medycznego, magazyn leków i sprzętu medycznego, toalety, pomieszczenia techniczne i socjalne, serwerownię, szatnie i miejsca do odpoczynku dla personelu. Ponadto, obiekt zostanie wyposażony w system fotowoltaiczny i monitoring w celu zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.