Środa, 6 grudnia, była wyjątkowym dniem dla mieszkańców Żor. Tego dnia rynek miasta zapełnił się tłumami, które zgromadziły się na specjalne mikołajkowe wydarzenie. Przyciągającą tłumy atrakcją było nadejście św. Mikołaja z jego orszakiem oraz ceremonia zapalenia świątecznych ozdób na miejskiej choince. W tę uroczystość zaangażowany był również prezydent miasta Żory, Waldemar Socha, który podkreślił tradycyjny charakter tego wydarzenia, odbywającego się każdego roku.

Początek mikołajkowych festiwali, które rozpoczęły się o godzinie 16:00, zainaugurowało symboliczne rozświetlenie imponującej miejskiej choinki. Prezydent Socha osobiście przeprowadził odliczanie od 10 do jednego, sygnalizując tym samym start świątecznych przygotowań w mieście. Jak powiedział: „Co roku w Żorach, 6 grudnia rozpalmy ozdoby na choince. To jest moment, kiedy atmosfera świąteczna zaczyna królować na naszym rynku. Życzę wszystkim mieszkańcom, a zwłaszcza naszym najmłodszym, wspaniałej zabawy”.

Jednym z głównych punktów wydarzenia było spotkanie dzieci z św. Mikołajem i jego pomocnikami – Elfem, Śnieżynką i Bałwankiem. Te postacie, grane przez aktorów Teatru Jednej Miny z Krakowa, wprowadziły najmłodszych w tajniki swojej pracy, opowiadając o tym, jak ciężko pracują przez cały rok na Biegunie Północnym, aby dostarczyć prezenty na czas. Podzielili się również kilkoma szczegółami dotyczącymi ich codziennego życia.