Zaczął się okres, w którym warunki atmosferyczne stają się wyjątkowo niebezpieczne dla użytkowników dróg. Szczególnie trudny jest czas jesienno-zimowy, kiedy to stan nawierzchni dróg staje się nieprzewidywalny i ryzykowny. Nie tylko kierowcy, ale również piesi muszą stawić czoła tym trudnościom, stając się mniej widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego. Od początku października tego roku na drogach województwa śląskiego doszło już do 286 tragicznych zdarzeń drogowych, w wyniku których aż 23 osoby straciły życie.

Początek jesieni przynosi ze sobą różnego rodzaju utrudnienia na drogach. Do najgroźniejszych z nich należą opady deszczu i śniegu oraz występowanie gęstej mgły. Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, mokre i często pokryte liśćmi nawierzchnie dróg stają się niezwykle śliskie. Takie warunki pogodowe mogą zarówno znacznie ograniczać widoczność, jak i znacząco wydłużać drogę hamowania pojazdów.

Wszyscy użytkownicy dróg powinni zachować szczególną ostrożność w miejscach takich jak doliny, wzgórza, obszary w pobliżu lasów czy zbiorników wodnych. W tych miejscach nawierzchnia może być jeszcze bardziej śliska, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze.