Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Miarki w Żorach w tym roku obchodzi 100- lecie powstania 95- lecie nadania imienia Karola Miarki. Z tej okazji wszyscy związani ze szkołą zapraszają na wspólne świętowanie.

Świętowanie rocznicy szkoły

Główne obchody jubileuszu 100- lecie najstarszej liceum w Żorach odbędą się 22 października, a rozpocznie je msza święta w kościele pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba, która zaplanowana jest na godzinę 11:00. Później, o 12:15, odbędzie się akademia jubileuszowa w kinie „Na Starówce”, a w godzinach 14:30- 17:30 już na terenie szkoły trwać będzie Festyn Rocznicowy, na którym będą spotkania z absolwentami, wystawa, możliwość zwiedzenia szkoły, występy artystyczne uczniów i absolwentów oraz loteria jubileuszowa.

Historia szkoły

Tak naprawdę 1922 nie jest rokiem powstania szkoły, a przejęcia jej przez polskie władze i była wówczas progimnazjum. Wcześniej, bo od 1912 roku była tam niemiecka szkoła męska Städtische höhere Knabenschulle. 21 września 1927 szkoła przyjęła imię Karola Miarki, który był nauczycielem i działaczem społecznym na Górnym Śląsku. Pięć lat później w szkole odbył się pierwszy egzamin maturalny, do którego przystąpiło sześciu uczniów. W czasie drugiej światowej szkoła została zniszczona w około 60. procentach, ale jeszcze przed jej końcem, w kwietniu 1945, zajęcia zostały wznowione.