W październiku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach będzie wystawa #StolenMemory organizowana przez Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich, na której prezentowane będą historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty, które w momencie zatrzymanie im zabierano.

Żorska wystawa

Otwarcie ekspozycji odbędzie się 4 października o godzinie 17:00 przed Miejską Biblioteką Publiczną. Wystawę będzie można oglądać do 24 października na parkingu przy Letniej Czytelni w poniedziałki w godzinach 10-16 i od wtorku do soboty w godzinach 10-18.

Czym jest #StolenMemory?

To kampania organizowana przez Arolsen Archives, czyli wspomniane wyżej Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich, której celem zwrócenie skradzionych pamiątek. Przedmioty, które ukażą się na wystawie, będą podzielone na dwie grupy: „poszukiwani” oraz „odnalezieni”, ma to zachęcić do poszukiwania rodzin byłych więźniów. Kampania rozpoczęła się w 2016 roku i od tamtej pory odnaleziono ponad 600 rodzin.

Arolsen Archives posiada 2 500. przedmiotów skradzionych byłym więźniom obozów koncentracyjnych, wśród nich znajdują się zegarki, obrączki ślubne czy dokumenty. Zebrane przedmioty należały do osób pochodzących z różnych krajów, nie tylko z Polski. Te skarby powinny trafić w ręce rodzin osób, do których należały.