Już dzisiaj odbędzie się Koncert Niepodległości „Żory dla Ukrainy”, to wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 na żorskim rynku. Koncert potrwa dwie godziny i zakończy się o godzinie 19:00.

Wspólne świętowanie

Koncert będzie okazją do spotkania i towarzyszenia obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Żor w święcie ich kraju. Mija również sześć miesięcy od zbrojnej agresji Rosji na terenach niepodległej Ukrainy.

Na rynku będzie okazja do wspólnego śpiewania z zespołem Czornobrywci i uczestnictwa w arteterapii podczas wyplatania siatek maskujących. Arteterapia jest po prostu terapią poprzez sztukę. Ponadto będzie przygotowywanie kartek dla ukraińskich żołnierzy oraz tradycyjne Kozackie Jadło.

Niepodległość Ukrainy

Ukraina jest suwerennym krajem od 1991 roku, kiedy to wyrwała się z rąk Kremla. Jednak życie Ukraińców nie było usłane różami. Ukraina wciąż była pod wpływem rosyjskim, a w 2004 roku przez sfałszowanie wyborów na rzecz prorosyjskiego kandydata Wiktora Janukowycza, rozpoczęła się seria protestów nazwanych „Pomarańczową rewolucją”, która obejmowała okres od 22 listopada 2004 roku do 23 stycznia 2005 roku.