Z okazji 750. Rocznicy założenia Miasta Żory w niedzielę odbędzie się „Urodzinowy Maraton Aktywności”. Co czeka mieszkańców Żor w ten dzień?

Urodzinowy Maraton Aktywności

To dzień promujący aktywnie spędzony czas oraz zdrowego trybu życia. Na początek czeka nas Joga Flow z Asią, a następnie obejrzymy pokaz tańca butterly. Po godzinie od rozpoczęcia przejdziemy do treningu funkcjonalnego z Andrzejem, a zaraz po tym odbędzie się Joga Dance. W południe weźmiemy udział w „49 Powitaniach Słońca” z Gosią. Powitania Słońca to seria wybranych ćwiczeń. Chwilę później będzie miał miejsce pokaz tańca movimento.

Maraton aktywności zakończy się poczęstunkiem i niespodziankami dla wszystkich uczestników. Początek już o godzinie 10:00 przy Hali Sportowej przy ulicy Folwareckiej. Rejestracja uczestników rozpocznie się trzydzieści minut przed startem imprezy.

Rocznica założenia miasta

24 lutego 1272 to dzień uznawany za datę powstania miasta Żory, kiedy to książę opolsko-raciborski Władysław podpisał umowę, według której wieś przeszła pod jego władzę. Jednak pierwszy raz pojawienie się nazwy Żory datuje się już na 1258 rok.

Historia Żor

Żory mają długą historię i miało wielu władców. W latach 1345, 1433 i 1473 Żory były oblegane kolejno przez wojska polskie, husyckie i węgierskie. W latach 1521–1532 księstwo ostatni raz było pod panowaniem władców Piastów śląskich, później władzę przez 20 lat sprawowali Hohenzollerowie. Od 1526 roku Żory znajdowały się w państwie Habsburgów. W XVIII wieku miasto było częścią państwa pruskiego. W okresie międzywojennym mieszkańcy Żor brali udział w powstaniach śląskich, pomimo że 70% mieszkańców popierało Niemcy. W 1922 roku Żory ostatecznie zostały przyłączone do Polski.