Wszyscy znamy sytuację za naszą wschodnią granicą. Kilka miesięcy temu Ukraina doświadczyła wojskowej agresji ze strony Rosji, a cały kraj zjednoczył się, by pomagać naszym sąsiadom. W piątek z Żor wyjechała ciężarówka zapełniona darami, która zmierza do Tetyjowa, znajdującego się w obwodzie kijowskim.

Ukraiński Tetyjów w 2015 roku stał się piątym miastem partnerskim Żor, wcześniej takimi miastami były już węgierski Mezőkövesd, francuski Montceau-les-Mines, niemiecki Kamp-Lintfort i litewski Pasvalys.

Prawie trzydzieści palet z jedzeniem

Za transport darów z Żor odpowiedzialny jest Urząd Miasta Żory, a do Tetyjowa pojechała ciężarówka załadowana 27. paletami z jedzeniem. Wszystko udało się kupić dzięki wsparciu firmy Primo Profile Poland, która przekazała na ten cel 180 tysięcy złotych.

Żorska pomoc

Mieszkańcy Żor od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie pomagają wszystkim w potrzebie. Przez kilka miesięcy niedaleko rynku działał punkt charytatywny „DAR”, gdzie obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, mogli znaleźć żywność i podstawowe środki czystości. Dzięki wolontariuszom i mieszkańcom Żor, którzy zaopatrywali punkt we wszelkie produkty, z pomocy skorzystało około 1500 obywateli Ukrainy.