Od dzisiaj do środy przy Dworcu PKP będzie stał specjalistyczny mammobus Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. W ramach Programu Profilaktyki Piersi kobiety w wieku 50-69 lat mają szansę na bezpłatne badanie.

Badania w konkretnych godzinach

Na badania można zgłosić się tylko w określonych godzinach. Poniedziałek i wtorek badania wykonywane będą w godzinach 10-17, a w środę od godziny 08:30 do 15:30. Zapisy prowadzone są telefonicznie w godzinach 07-15.

Jak wygląda mammografia

Mammografia to efektywna metoda wykrywania raka piersi. W badaniu wykorzystuje się małą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Polega ono na rozpoznaniu zmian w obrębie gruczołu piersiowego. To pozwala na wykrycie choroby na bardzo wczesnym stadium, kiedy nawet nie daje żadnych objawów.

Kto jest narażony na chorobę?

Wszystkie czynniki powstania choroby wciąż pozostają nieodkryte, ale naukowcy w kilku czynnikach widzą zależność z pojawieniem się raka piersi. Pierwszym czynnikiem jest wiek, najczęściej na raka piersi chorują kobiety starsze, dlatego badania zaleca się już od skończenia 40 lat. Czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania, są też późna pierwsza miesiączka oraz późna menopauza. Późny pierwszy poród, czyli po 35 rokiem życia także może być takim czynnikiem, jak również występowanie raka piersi u członków najbliższej rodziny.