Z pewnością wszyscy żorzanie doskonale znają to wydarzenie. Wciąż może być ono jednak nieznane dla turystów i osób przyjezdnych. Już po raz 320 w Żorach odbędzie się Święto Ogniowe. 11 maja zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Starówkę w Żorach, żebyście sami przekonali się jak wygląda prawdziwa ogniowa impreza.

Skąd pomysł na taką imprezę?

Wszystko wzięło się od wielkiego pożaru, który miał miejsce 11 maja 1702 roku. Spłonęła wtedy zdecydowana większość miasta. Rok później mieszkańcy postanowili przejść jego ulicami z pochodniami i tak zostało do dziś. Oczywiście z biegiem lat zwykłe przejście z pochodniami zamieniło się w imprezę. Teraz oprócz pochodu możemy też spodziewać się wielu atrakcji i koncertów.

Rozpoczęcie o 17:30

Wydarzenie rozpocznie się od uroczystego apelu strażackiego. O 19:30 przewidziana jest tradycyjna msza w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach, a zaraz po niej wszyscy zainteresowani wyruszą w procesji. Warto to zobaczyć, ponieważ towarzyszyć temu będą setki zapalonych pochodni. To właśnie ta część Święta Ogniowego jest zdecydowanie najbardziej widowiskowa. Procesja przejdzie ulicami starego miasta i zakończy się na żorskim rynku.

Nie zabraknie dodatkowych atrakcji

Święto Ogniowe nie jest już tylko marszem z pochodniami, ale coroczną imprezą. Z tego powodu oprócz mszy i pochodu możemy spodziewać się różnych atrakcji. Już o 21:00 rozpocznie się koncert zespołu LemON. O 22:30 za to wystartuje coroczny Żorski Bieg Ogniowy, w którym weźmie udział ponad 600 biegaczy! Trasa biegu przebiegać będzie przez uliczki starego miasta, a jej długość to około 5km. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.