Słysząc o pojezierzu najczęściej przyjdą nam na myśl Mazury. O nich przeczytacie dużo więcej na portalu Fakty Elbląg. Nie jest to jednak jedyne pojezierze w Polsce. Jednym z ciekawszych miejsc w pobliżu Żor jest właśnie Pojezierze Palowickie. Wiosną i latem jest to doskonała lokalizacja na spacery, wycieczki rowerowe i odpoczynek nad wodą. Zimą też jest tam co robić – znaleźć możecie wytyczone szlaki do jazdy na nartach biegowych. Samo Pojezierze położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Jeśli tylko będziecie w pobliżu Żorów to koniecznie odwiedźcie tę atrakcję Górnego Śląska.

Stawy i stawiki

Pojezierze Palowickie to w zasadzie nie jeziora, a stawy. Największe to Garbocz, Łanuch i Jesionka. Będąc w pobliżu możecie również dojść do malowniczego miejsca, które nazwane zostało Domkiem Shreka. Niewielka chatka znajduje się na jeziorze, a dostać się do niej można kładką. Znajdziecie tam też ławkę, na której odpoczniecie i w spokoju obejrzycie widoki. Około 2km dalej jest jeszcze jeden domek na wodzie. Przez niektórych nazywany jest Chatką Fiony. Tam też znajdziecie miejsce na ognisko. Inną atrakcją, która przyciąga w to miejsce sporo turystów są występujące w Parku Krajobrazowym zwierzęta. Niejednokrotnie nad wodą zobaczycie czaplę białą, kurkę wodną i błotniaka stawowego. Zdarza się, że gdzieś nad głowami przeleci orzeł bielik albo rzadko spotykany bocian czarny. Warto jest więc mieć oczy dookoła głowy.

Pojezierze na rowerze

Będąc na Pojezierzu Palowickim znajdziecie ogromne ilości ścieżek rowerowych. Nic więc dziwnego, że miejsce to przyciąga rowerzystów z całego Śląska. Jeśli planujecie wyruszyć na wycieczkę z Żor to możecie zrobić pętlę 16 i 34 kilometrową. Czekają na Was drogi polne i leśne. Wszystkie szlaki są doskonale oznakowane i z pewnością się nie zgubicie. Nic tylko brać rower i jechać na Pojezierze Palowickie na wycieczkę.