Uchwalenie budżetu miast, gmin i powiatów to jedno z ważniejszych zadań, które spoczywa na Radnych. Oprócz obliczenia bieżących wydatków, muszą oni zaplanować krótko i długoterminowe inwestycje i obliczyć jakie środki będą na nie przeznaczone. Niejednokrotnie na ich głowie spoczywa znalezienie funduszy na pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów. Na całe szczęście żorscy Radni mają to już za sobą i teraz możemy opowiedzieć Wam jaki jest budżet na rok 2022.

Wydatki majątkowe

Jednym z większych newsów jest informacja o ogromnej kwocie, która będzie przeznaczona na wydatki majątkowe. Będzie to aż 125 milionów złotych. Mieszkańcy Żor mogą spodziewać się kilku znaczących inwestycji, na które będzie przeznaczonych aż 116 milionów złotych. Część środków pokryje opłaty za inwestycje, które są w trakcie realizacji. Będzie tak na przykład z trwającym remontem zespołu parkowo-pałacowego w Baranowicach i zabytkowych kamienic w Żorach. Kolejną trwającą inwestycją jest budowa parku rekreacyjno-sportowego. Część pieniędzy została zarezerwowana na stworzenie Ośrodku rekreacyjnego w Żorach-Roju i na rewitalizację starego miasta w ramach projektu “Zielona brama do przyszłości”. To właśnie dzięki niemu w Żorach powstanie Tężnia Solankowa, a na Rynku będziemy mogli podziwiać nową fontannę.

Infrastruktura drogowa

Dziury w drogach i nierówna powierzchnia to jedna z bardziej irytujących rzeczy. Nikt tego nie lubi i właśnie dlatego Radni zadecydowali, że na remont i poprawę infrastruktury drogowej przeznaczą niemal 25 milionów złotych. 15 milionów pochłoną same przebudowy i budowy dróg lokalnych. Dodatkowo w 2022 roku kilka ulic zyska nową nawierzchnię, chodniki i ścieżki rowerowe. Oprócz dróg lokalnych, utwardzone będą również drogi gminne i zaplanowane jest stworzenie dodatkowych miejsc z sygnalizacją świetlną. Jedną z większych inwestycji będzie stworzenie wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Dworcowej.

Wyżej wymienione inwestycje to oczywiście nie wszystko. Władze miasta nie zapomniały o przeznaczeniu środków na adaptację i rozbudowę budynku, który ma stać się siedzibą Zespołu Szkół Specjalnych. Dodatkowo planowane są również renowacje innych budynków oświatowych. Zgodnie z wyborem mieszkańców, w Żorach powstanie Żorska Strefa Tenisa i na to również zostaną przeznaczone środki z budżetu miasta.