2022 rok oznacza już 750-te urodziny Żor. Z tej okazji w mieście będzie można korzystać z wielu atrakcji i brać udział w wielu wydarzeniach. Wydarzenia to jednak nie wszystko, co czeka mieszkańców Żor. Z okazji urodzin na kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9 powstanie wielkie malowidło. Mural został zaprojektowany przez Sebastiana Bożka, który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i obecnie studiuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Sztuki.

Czego możemy spodziewać się po muralu?

Murale w ostatnich latach są niezwykle popularne i pojawiają się we wszystkich większych miastach w Polsce. Nic więc dziwnego, że w Żorach postawiono na taki sposób uczczenia 750-tych urodzin. Głównym bohaterem muralu będzie Władysław I Opolski, czyli założyciel miasta. Oprócz niego na ścianie kamienicy zobaczyć będziemy mogli postać górnika i mistrza cechu budowlanego. Władzom Miasta zależało aby mural kojarzył się właśnie z Żorami i nie był przypadkowy. Obecność na nim księcia jest oczywista. Dodatkowo będzie on trzymał w ręce akt lokacyjny. Powód, dla którego na muralu będzie mistrz cechu budowlanego również nie powinien zadziwiać. Ma to związek z historyczną lokacją miasta i tego co działo się w nim w średniowieczu. Górnik natomiast ma symbolizować lata 70. XX wieku, kiedy to w Żorach rozpoczęto wydobywać węgiel kamienny. Był to najlepszy moment w historii miasta, ponieważ to właśnie wtedy populacja miasta wzrosła kilkukrotnie. Malowidło będzie również posiadało ogień, który ma nawiązywać do pożarów, które kilkukrotnie zniszczyły Żory. Na całe szczęście za każdym razem miasto udawało się odbudować i teraz możemy cieszyć się z jego 750-tych urodzin.

Muralu w Żorach miało nie być

Co ciekawe pomysł na powstanie muralu pojawił się w zeszłym roku, kiedy to władze miasta postanowiły znaleźć odpowiedni projekt poprzez realizację konkursu. Przeróżni artyści wysyłali swoje prace konkursowe i było ich aż 62! Niestety żaden z projektów nie zadowolił organizatorów konkursu i to, czy malowidło finalnie powstanie nie było takie oczywiste. Na całe szczęście udało się odnaleźć idealnego kandydata do realizacji tego prezentu urodzinowego dla miasta. Warto tutaj również wspomnieć, że wybrany przez Władze miasta Sebastian Bożek brał też udział w konkursie, ale wtedy jego projekt nie zachwycił.

Na razie kamienica przy ul. Pszczyńskiej jest remontowana, ale jak tylko odnawianie się zakończy to na jednym z jej boków powstanie mural.