Jadłodzielnia to inicjatywa, która pojawia się w coraz większej ilości polskich miast. Nic dziwnego, w końcu tyle mówi się o niemarnowaniu jedzenia. Dzięki takiej miejscówce dużo prościej jest dzielić się niechcianym jedzeniem, a co za tym idzie, nie wyrzucać jeszcze zdatnych do spożycia produktów. Już od 20 grudnia możemy korzystać z tej inicjatywy również w Żorach! Wszystkim zależało, żeby Jadłodzielnia była czynna przed Świętami Bożego Narodzenia, bo jak dobrze wiemy, wtedy szczególnie robi się zbyt dużo jedzenia.

Jak wygląda Jadłodzielnia i gdzie można ją znaleźć?

Póki co w Żorach jest tylko jedna Jadłodzielnia, ale władze miasta nie wykluczają, że przy dużym zainteresowaniu pojawi się ich więcej. Znaleźć można ją na parkingu przy ul. Wodzisławskiej 1. Wygląda jak szafa, w środku której znajduje się lodówka. Można więc do niej przynosić produkty, które wymagają chłodnych temperatur. Nie ma wtedy obawy, że przy wyższych temperaturach jedzenie się popsuje. Artykuły, które nie potrzebują chłodzenia, będzie można włożyć bezpośrednio do szafy. Cały obiekt jest dostępny dla każdego 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kto może korzystać z żorskiej Jadłodzielni?

Zapraszamy do korzystania z szafy każdego. Jeśli tylko posiadacie jedzenie, które jest jeszcze zdatne do spożycia, ale już go nie chcecie, to właśnie tutaj możecie je przynieść. Warto na pudełku zamieścić informację co znajduje się w środku i do kiedy można to zjeść. Dzięki temu będzie można w Jadłodzielni utrzymać porządek i nie marnować miejsca na popsute potrawy. Korzystanie z lodówki jest całkowicie bezpłatne. Na tym rozwiązaniu mogą skorzystać osoby bezdomne i ubogie, ale nie jest to wyłącznie dla nich. Każdy mieszkaniec Żor może przyjść do Jadłodzielni i wziąć z niej dostępne artykuły. Niestety nie ma jeszcze możliwości podgrzania posiłku bezpośrednio przy lodówce, ale jeśli pojawi się taka potrzeba, to Organizatorzy są otwarci na znalezienie rozwiązania. Jadłodzielnia powstała dzięki wolontariuszkom z Żorskiego Forum Kobiet i radnej Annie Gaszki. W organizacji pomogło również Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych.