Jakiś czas temu w mediach bardzo głośno było na temat wszechobecnej betonozy. Rynki pełne zieleni były rewitalizowane i zamieniane w betonowe place. W niektórych miastach planowano przebudowę ulic, nie myśląc zupełnie o drzewach rosnących obok. Mieszkańcy Żor obawiają się, że dokładnie to samo stanie się ze Starówką, która ma zostać przebudowana. Co na ten temat mówią władze miasta i jakie mają plany wobec ul. Klimka?

Wycinka drzew na ul. Klimka

Przebudowa tej ulicy jest dla władz miasta najważniejszą inwestycją. Ulica Klimka ma się stać przede wszystkim szerokim deptakiem dla pieszych. Tak będzie na górnej części ulicy, od strony ul. Garncarskiej. Na dolnej części – od strony ul. Męczenników Oświęcimskich ma być droga zarówno dla samochodów, pieszych, jak i rowerów. Cały deptak ma zostać wyposażony w ławki, kosze na śmieci, latarnie i stojaki na rowery. To co istotne, ma on być dostosowany również dla osób niepełnosprawnych. Wiele wątpliwości jednak wzbudza to, że projekt przewiduje wycięcie dwunastu drzew. Co prawda projektanci tłumaczą, że w zamian za to pojawi się 31 nowych roślin, jednak mieszkańcy nie są zadowoleni z niepotrzebnej wycinki. Mimo wszystko pojawiają się głosy, że ulica Klimka ma zbyt wiele betonowych płatów.

Nowa fontanna na Rynku

Rewitalizacja żorskiego Rynku to kolejna rzecz, która zostanie wykonana. Największe plany są w stosunku do fontanny. Po pierwsze, ma się ona stać mokrym chodnikiem, po drugie będzie ona dawała krótkie pokazy muzyczne. To nie jest koniec nowości w związku z fontanną. Trzecia istotna zmiana to daty historyczne, które będą wyryte w jej posadzce.

Nowa atrakcja w Parku Cegielnia

Ostatnio dużo mówi się o zaletach korzystania z tężni solankowych i z tego też powodu Miasto Żory postanowiło postawić taką w jednym z żorskich parków. Zdecydowano, że atrakcja ta pojawi się właśnie w Parku Cegielnia, który oprócz tego zyska również nową zieleń.

Nie tylko ten Park zostanie w pewien sposób odnowiony. Park Staromiejski przy ul. Rybnickiej otrzyma nowe ławki, stojaki na rowery i oświetlenie. Oprócz tego zostaną odnowione ścieżki i zmodernizowana fontanna.

Jak widać w Żorach władze miasta nie siedzą bezczynnie, tylko planują kolejne rewitalizacje. Mamy nadzieję, że wszystkie plany jak najszybciej się spełnią i dzięki temu przyjemniej będzie spacerować po mieście.