Od pierwszego dnia nowego roku, czyli 1 stycznia 2024 roku, obowiązuje nowa regulacja dotycząca zakazu sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim. Restrykcje te wprowadzono w trosce o zdrowie młodych osób, którym teraz nie wolno kupować napojów zawierających taurynę lub kofeinę. Zasady te mają zastosowanie nie tylko w sklepach.

Niepełnoletnim nie tylko zabroniono zakupu napojów energetycznych od pierwszego stycznia 2024 roku, ale również wprowadzono zakaz sprzedaży takich produktów na terenie placówek edukacyjnych oraz na terenie szkół. Dodatkowo, nie będą one dostępne w automatach.

Zmiany były wynikiem uchwalenia ustawy z 17 sierpnia 2023 roku, która wprowadzała zmiany do ustawy o zdrowiu publicznym i innych aktów prawnych. Ustawa ta, opublikowana 28 sierpnia, definiuje, co rozumie się pod pojęciem „napój z dodatkiem tauryny i kofeiny”. Według tej definicji, jest to produkt spożywczy z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, którego skład obejmuje kofeinę w proporcji przekraczającej 150 mg/l lub taurynę, nie licząc składników, które występują w nich naturalnie.