Na Placu Klimka w Żorach odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby zatytułowanej „Ławeczka Bimlera”. To element większego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Miejskie w Żorach, a którego nazwa brzmi „Porozmawiajmy o tożsamości”. Samą figurę stworzył Tomasz Wenklar, renomowany artysta rzeźbiarz z Tychów. Prace nad odlewem rzeźby wykonano z użyciem brązu.

„Ławeczka Bimlera”, która stanowi hołd dla znakomitego żorskiego malarza Fritza Augusta Bimlera, została umiejscowiona przy odnowionej ulicy Klimka. Wybranie tego miejsca nie było przypadkiem, a wręcz celowym działaniem nawiązującym do jednej z akwareli namalowanych przez tego artystę. Na wspomnianym obrazie widnieje kościół św. Filipa i Jakuba, a sama praca jest częścią kolekcji Muzeum Miejskiego w Żorach.

Przy rzeźbie znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenie oraz specjalna tabliczka tyflograficzna dla osób niewidomych, na której zawarty jest opis rzeźby oraz informacje o artyście. Uroczystego aktu odsłonięcia rzeźby dokonali dwaj ważni goście – Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła.