W Baranowicach, dzięki kwocie 30 milionów złotych, nastąpiła odbudowa pałacu. W trakcie tego projektu Urząd Miasta w Żorach musiał stawić czoła sądowej walce z Ministerstwem Kultury, aby zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 16 milionów złotych.

Pałac, który datuje swoje początki od XVII wieku, odzyskał swój status jako symbol Żor. W swojej historii pełnił wiele funkcji – początkowo był rezydencją szlachecką, następnie służył właścicielom okolicznego folwarku. Pomiędzy dwoma wojnami światowymi mieściło się tutaj sanatorium, zaś po zakończeniu II wojny światowej budynek zamienił się w szkołę podstawową. Niestety, kiedy w Baranowicach wybudowano nową placówkę edukacyjną, pałac zaczął podupadać. Nikt z prywatnych inwestorów nie był w stanie poradzić sobie z odnowieniem obiektu.

„Podpisaliśmy umowę trzy lata temu. To nie było łatwe zadanie, biorąc pod uwagę stan zabytku, który był opłakany. Część osób sugerowała, aby go zniszczyć i wybudować od nowa. Jednakże nie byłby to już ten sam pałac. Teraz obiekt jest gotowy, aby ponownie zapraszać mieszkańców Baranowic i Żor. Na dodatek, cały park otaczający pałac będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Śląska”, wyjaśnia Waldemar Socha, prezydent Żor.