W Żorach-Osinach, niewielkim sołectwie na Śląsku, miało miejsce tradycyjne święto plonów, znane jako dożynki. W tym roku obchodzono je 9 września, a miejscowi mieszkańcy mieli okazję cieszyć się nie tylko lokalnym folklorem, ale również pokazem maszyn rolniczych.

Świętowanie rozpoczęło się od wielobarwnego korowodu, który wyruszył punktualnie o godzinie 14:30 spod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach. Korowód przemierzył ulicę Główną, skierował się w stronę ulicy Sikorskiego, aby następnie powrócić na ulicę Główną i kontynuować trasę aż do ulicy Szkolnej, gdzie mieści się świetlica Miejskiego Ośrodka Kultury. Wszyscy mieszkańcy mogli podziwiać różnorodność maszyn rolniczych – zarówno nowoczesnych modeli, jak i tych bardziej wysłużonych. Tradycyjnie, korowód zamykali motocykliści.

Po zakończeniu korowodu, o godzinie 16:00, rozpoczęła się zabawa dożynkowa. Zbigniew Cieślik poprowadził program artystyczny, w którym wystąpili: Lzpit Osiny, Taaka Kropka, Jagódki i Sari. Po dwóch godzinach zaczęła się planowana zabawa taneczna, która była idealnym zakończeniem święta plonów.