Jak wszyscy wiemy, rok 2022 dla Żor i mieszkańców będzie wyjątkowy, bowiem obchodzić będziemy 750 – lecia miasta. Z tejże okazji jakiś czas temu władze miasta postanowiły, że ogłoszą konkurs na wykonanie muralu. Niestety wszystkie prace które wpłynęły zostały odrzucone.

Jaki miałby powstać mural? Gdzie ma się znajdować? Dlaczego odrzucono wszystkie prace? Czy nie będzie muralu?

Mural miałby powstać na remontowanej obecnie kamienicy, przy ulicy Pszczyńskiej. Zostały określone pewne wymogi, które podwyższały poprzeczkę wszystkim, którzy przystąpili do wzięcia  udziału w konkursie. Mural miałby być długi i  szeroki na ponad dziesięć metrów. Miałby przedstawiać, niełatwą historię Żor – miasta, które wielokrotnie stanęło w ogniu. Komisja miała wybrać jedną spośród aż sześćdziesięciu dwóch prac, niestety tak się nie stało. Żaden projekt, nie spełniał wymogów i oczekiwań, w związku z czym żadna praca nie została wybrana. Jednymi z powodów było, niektóre prace nie przedstawiały dawnych dziejów Żor, albo w projektach znajdowały się błędy historyczne. Władze Żor liczyły się z tym, że nie będzie to proste zadanie dla uczestników konkursu.

Czy w takim układzie zrezygnowano z pomysłu na mural?

Absolutnie nie! Mural ma być prezentem dla miasta z okazji 750 – lecia. Wykonawca dzieła, zostanie jednak wybrany w inny sposób. Mural ten ma być pięknie wykonaną wizytówką miasta!